Hasznos tudnivalók a gyógynövényekről

Ágnes gyógynövény

Ágnes gyógynövény

Komló, nemcsak a sör alapanyaga

2017. augusztus 30. - Ágnes gyógynövény

Felfutó komló (Humulus Lupulus) Érdekesség: Tradícionális nyugtató hatása miatt alkalmazták. Teaként, párnát töltöttek meg a komlóval. Az első feljegyzések a VII. századi arab orvoslásban olvasható. A feljegyzést Mesue készítette, aki vértisztítónak ajánlotta a…

Tovább

Katáng, a cikóriakávé alapja

Katáng (Cichorium intybus L.)     Élőhely: mezők parlagok rétek utak mentén   Hatóanyag: szeszkviterpén laktonok cikóriasav flavonoidok inulin…

Tovább

Kamilla, a mindennapok kedvence

Kamilla (Matricaria recutita L.) Orvosi székfű Élőhely: Alföldön (Magyarország) mezőkön réteken Hatóanyag: flavonoidok hidrofil illóolaj (Matricariae…

Tovább

Lándzsás útifű, tiszta tüdő, tiszta gondolat

Lándzsás útifű  (Plantago lanceolata) Ha ezt a nevet halljuk, sokunknak a köhögés elleni szirup juthat eszünkbe. A svájci Künzle tisztelendő ezt írta: "Az útifű mindegyik fajtájából az egész növényt felhasználhatjuk, gyökerét, szárát, virágját és termését. Nincs…

Tovább

Szeder, a fájós térd ellenszere

Szeder, vadszeder (Rubus fruticosus L.) Érdekesség: A szedersövény védi a házat a villámlástól. A fekete tea helyett használták.   Előfordulás: erdőszéleken megműveletlen területeken kertekben árokpartokon   Hatónyag: C-vitamin csersav (gallusz,…

Tovább

Kakukkfű

Kerti kakukkfű (Thymus vulgaris) Érdekesség: Egyiptomban a kakukkfüvet balzsamozáshoz használták. A görögöknél a vitézség jelképe volt A méhek kedvence Nagy Károly elrendelte, hogy a kastélyok és kolostorok kertjeiben ültessenek kakukkfüvet is. A szegények…

Tovább

Aranyvessző, a sokoldalú gyomnövény

Aranyvessző (Solidago) Érdekesség: A VIII.Magyar Gyógyszerkönyveben is helyet kapott  Előfordulás: gyomként kertekben parkokban Hatóanyag: fenolos glikozid flavonoid (rutin, kvercetin) illóolajok kathecintípusú…

Tovább

Citromfű a nagyszerű

Ahol citromfű van, ott kolostor lehetett

Citromfű (Melissa Officinails) Érdekesség: Paracelsus szerint az élet meghosszabbítója. Nevét jellegzetes citrom illata után kapta. A Magyar Gyógyszerésztudományi Társaság (MGYT) Gyógynövény Szakosztálya az orvosi citromfűvet választotta az Év Gyógynövényének…

Tovább

Fokhagyma, a talizmánok talizmánja

A gerezdek, amik aranyat érnek

Fokhagyma (Allium sativum) Érdekesség: Már az ókori Egyiptom lakói is használták,, ha nem régebbről ismeretes ez a nagyszerű növény. A VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben is szerepel a középkori néphit szerint a vámpírok és démonok elriasztója, ez a mai napig megmaradt az…

Tovább
süti beállítások módosítása